İşitme Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşitme Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşitme cihazı seçerken dikkat etmemiz gereken ayrıntılar nelerdir?

İşitme cihazının temel görevi işitme kaybını en aza indirmek veya mükemmelleştirmektir. Ancak öyle ayrıntılar var ki bu ayrıntılar sizin bir parçanız haline gelecek olan işitme cihazını, işitme cihazının ötesine taşıyacak özelliklere sahiptir.

İşitme cihazı seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar, işitme cihazından elde edeceğimiz faydaları arttırmakla kalmaz aynı zamanda yaşam kalitemizi ve işitme cihazının ihtiyaçlara bağlı olarak kullanım sürelerini de arttırır.

İşitme Cihazının Rengi

Önemsiz bir ayrıntı gibi gelebilir ancak özellikle dış görünüşlerine dikkat eden insanlar için son derece önemlidir. Bazı insanlar işitme cihazının dışarıdan fark edilmesinden hoşlanmazlar, bu nedenle ten renginde işitme cihazı tercih ederler. Bazı insanlar modayı yakından takip ederler ve işitme cihazının giyim stillerine uygun olmasını isterler.

Eğer alacağınız işitme cihazını uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız yaşam tarzınıza uygun bir renk seçmeniz sizi daha rahat ettirecektir.

Toz ve Nem Geçirmezlik Özelliği

Çalışma ortamınız, yaşadığınız bölge ve vücut özelliklerinize göre neme ve toza dayanıklı bir işitme cihazı seçmeniz önemlidir. Özellikle nemli ve tozlu bir ortamda çalışmak zorunda iseniz veya yaşadığınız yerde nem oranı yüksekse ve sık terleme eğilimi gösteriyorsanız bu özelliğe mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

IP68 özelliği, işitme cihazlarında toz ve neme karşı en yüksek direnci gösterir. İlk rakam yani 6 rakamı toza karşı dayanıklılığı, ikinci rakam olan 8 ise neme karşı direnci gösterir. Yaşadığınız ortama göre, bu rakamlara dikkat ederek alacağınız işitme cihazı sizin için daha kullanışlı olacaktır.

IP55 = Suya ve Toza karşı dayanıklı
IP68 = Su ve toz geçirmez

Telefona Bağlanabilme Özelliği

Gelecekte tüm işitme cihazları telefon uyumlu olacaktır. Şu an alacağınız işitme cihazının telefona bağlanabilme özelliğine sahip olması her zaman kullanılmayacak bir ayrıntı gibi gözükse de, pratikte günlük yaşamınızı büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Telefon görüşmelerinizi kolayca yapabilmek, işitme cihazı ayarlarınızı ortama ve sesin kaynağına göre ayarlayabilmeniz, işitme cihazı fonksiyonlarına tümüyle hakim olabilmeniz açısında bu özellik oldukça kullanışlıdır.

İhtiyaca Göre Aksesuarlar

İşitme cihazı seçerken, yaşam tarzınıza uygun aksesuarlarda alabilirsiniz. ReSound işitme cihazları, Phonak işitme cihazları, Cochlear işitme cihazları ve Oticon işitme cihazları her biri farklı aksesuarlar sunar.

Maceraya düşkün ve hareketli bir yaşam tarzınız varsa işitme cihazınızı darbelere, toza ve suya karşı koruyabileceğiniz aksesuarla yaşamınızı kolaylaştıracaktır. Suyu ve yüzmeyi seviyorsanız su geçirmez aksesuarlarla işitme cihazınızı su altında da kullanmaya devam edebilirsiniz.

Günümüzde üretim teknolojisi her alanda olduğu gibi yaşamımızı kolaylaştırma konusunda da gelişmiştir. Sınırlar her alanda olduğu gibi işitme kaybı alanında da hızla kalkmaktadır. Sınırları işitme sorunu değil siz belirleyebilirsiniz.

Samsun işitme merkezi Era İşitme ile sınırlarınızı kendiniz belirleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir